EKO tipy na letnú dovolenku

Leto je v plnom prúde, dovolenkové obdobie vrcholí a keďže mnohí cestujú za oddychom autom, pravdepodobne ocenia dôležité rady týkajúce sa ekonomiky jazdy.

EKO tipy na letnú dovolenku

 

 

Nie je zriedkavé, keď si počas dovolenky „odkrútime“ s volantom aj niekoľko tisíc kilometrov. Aj napriek pomerne stále priaznivým cenám pohonných látok je pri takejto porcii dôležitá ekonomika jazdy.

 

 

Príprava auta

 

- Tlak v pneumatikách prispôsobte záťaži vozidla. Informáciu o správnom tlaku vzhľadom k záťaži vozidla najčastejšie nájdete na uzávere nádrže, prípadne na stĺpiku dverí vodiča.

 

- Auto nezaťažujte zbytočnosťami. Dobre si premyslite, čo na dovolenke naozaj využijete a bez čoho sa zaobídete.

 

- Nosiče na bicykle, strešné nosiče spotrebu vozidla výrazne zvyšujú. Zvážte, či nebude efektívnejšie si napríklad bicykel radšej požičať priamo v destinácii.

 

- Karoséria auta by mala byť hladká a čistá (ideálne naleštená). Obtekanie auta vzduchom bude ideálne, čo je dôležité už pri rýchlosti nad 50km/hod.

 

- Počas cesty odporúčame tankovať vozidlo mimo diaľnice. V mestách je cena paliva spravidla nižšia a to aj o niekoľko centov.

 

 

Vodič

 

- By mal byť odpočinutý a teda na jazdu plne sústredený.

 

- Počas jazdy by sa mal cítiť komfortne. Odporúčame pohodlnú ľahkú obuv s tenkou podrážkou a ľahké vzdušné oblečenie. V opačnom prípade sa dostavia príznaky únavy oveľa skôr a teda štýl jazdy nebude optimálny.

 

 

Štýl jazdy

 

- Na ekonomiku má jednoznačne najvyšší vplyv plynulosť jazdy. Znamená to nebrzdiť a nepridávať, čiže jazdiť ustálenou rýchlosťou. 

 

- Dodržujte odstupovú vzdialenosť aspoň 3 sekundy. Vyhnete sa drobným pribrzdeniam vozidlám pred vami.

 

- Predvídajte premávku a teda správanie sa ostatných účastníkov. 

 

- Vyhnite sa zbytočnému brzdeniu. Každé zabrzdenie v podstate znamená, že palivo, ktoré ste vstrekli do motora sa premenilo na teplo na brzdových platničkách.

 

- Pokiaľ už musíte, snažte sa brzdiť motorom. 

 

- Prevodové stupne je potrebné radiť v optimálnych otáčkach (záleží na charakteristike daného motora). 

 

- Jazdite so zaradeným rýchlostným stupňom. Vo väčšine prípadov je to úspornejšie.

 

- Robte si pravidelné prestávky. Jazda bude pohodovejšia a teda bezpečnejšia.

 

 

Krásne leto prajeme!

 

 

Peter Krištín

Inštruktor EKO jazdy

SuperDRIVE